Derby pražských „S“ – Sparta x Slavia

Derby pražských „S“

Takzvané Derby pražských „S“ tedy zápasy, které mezi sebou svádějí dva odvěcí rivalové, nejúspěšnější a zejména nejznámější fotbalové kluby  AC Sparta Praha a SK Slavia Praha, mají tradici dlouhou více než sto let a zpravidla patří k nejsledovanějším a nejvíce rozhodujícím zápasům 1. české fotbalové ligy.

První zápas proti sobě tito nesmiřitelní sokové odehráli ještě za Rakouska-Uherska v březnu roku 1896 na Císařské louce. Právě tehdy započala dodnes trvající řevnivost mezi těmito kluby. Důvodem byl neuznaný gól Sparty.

Podle tehdejších pravidel bylo nutné uznání gólu oběma celky. Slavia však jediný gól Sparty uznat odmítla a zápas tak skončil 0:0. Jak příznačný start více než stoleté historie soupeření.

Mezi lety 1896 a 2016 svedly tyto týmy více než 280 vzájemných soubojů. S poměrně citelnou převahou se však historická bilance kloní k vítězstvím Sparty. Loňský rok však ukázal, že Slavia také zdaleka neřekla poslední slovo.

Jaký byl rok 2016?

Derby pražských „S“ se loni odehrálo 25. září a šlo již o 286. společný zápas. Góly tehdy vstřelili Mešanovič a Zmrhal za tým Slavie. Vítězství Slavistů bylo tehdy oprávněné, Spartě se za celou hru pouze jedinkrát podařilo vyslat míč na bránu a celkový její herní výkon byl zklamáním. Slavia tak teprve po druhé za osm let dokázala svého soka přemoci.

Sparťané si nedokázali za celou hru vytvořit ani slušnou šanci. Přestože však jejich útočná síla byla takřka nulová a jejich obrana rozhodně nebyla neprůstřelná, nedokázali hráči Slavie této situace patřičně využít. Teprve v 62. minutě se Mešanovič ujmul příležitosti a odražený míč vrátil do sítě. Osud Sparťanů byl zpečetěn v 78. minutě zápasu Zmrhalem.

Fanoušci Sparty tehdy prohru svého týmu neunesli a vrhli se na hřiště, takže museli zasahovat i těžkooděnci. A nebyli to jen fanoušci, kdo debakl neustál. Vedení Sparty tehdy také odvolalo trenéra Zdeňka Ščasného z pozice hlavního trenéra.

A jak to bude letos?

V roce 2017 proti sobě nejznámější pražské kluby nastoupí v soboru 1. dubna. Zápas se tentokrát uskuteční v pražském Edenu. Hráči i fanoušci Slavie jistě doufají a těší se, že Sparta se nezmátoří a bude opět poražena. Obstojí nový trenér Sparty Tomáš Požár se svým týmem, anebo se bude scénář loňského derby opakovat? Nechme se překvapit.